Dowództwo US Army poinformowało, że z początkiem 2019 roku do jednostek linowych wojsk lądowych trafią pierwsze nowe samochody opancerzone z napędem na cztery koła Joint Light Tactical Vehicle. Pierwszą jednostką wyposażoną w ten typ pojazdów stanie się 1. Pancerny Brygadowy Zespół Bojowy 3. Dywizji Piechoty z koszarami w Fort Stewart w Georgii.

Od stycznia do marca 2019 roku żołnierze brygadowego zespołu bojowego otrzymają około 500 samochodów JLTV. Co ciekawe, do niedawna zapewniano, że pierwsza jednostką, która będzie wyposażona w wozy tego typu, będzie jeden z brygadowych zespołów bojowych 10. Dywizji Górskiej, bazującej w Fort Drum w stanie Nowy Jork.

Pojazdy JLTV produkuje przedsiębiorstwo Oshkosh Defense z Wisconsin (które nadało modelowi oznaczenie L-ATV) na podstawie kontraktu z 2015. W toku jest produkcja niskoseryjna, a w jej ramach amerykańskim siłom zbrojnym dostarczone będzie ponad 2600 samochodów. Producent z niecierpliwością wyczekuje podjęcia decyzji o rozpoczęciu etapu seryjnego montażu wozów. Departament Obrony Stanów Zjednoczonych miał podjąć decyzję o uruchomieniu produkcji seryjnej w grudniu.

Ogółem Waszyngton zamierza pozyskać ponad 55 tysięcy samochodów L-ATV. Trafią one do trzech rodzajów sił zbrojnych, gdyż zainteresowane nimi jest również lotnictwo. Koszt programu może sięgnąć nawet 23 miliardów dolarów.

Poza tym pojazdy L-ATV pozyskają Wielka Brytania, Litwa i Słowenia. Londyn zamierza pozyskać nawet 2747 egzemplarzy. Szacuje się, że wartość kontraktu może wynieść nawet 1,035 miliarda dolarów. Słoweńcy kupią trzydzieści osiem wozów, które trafią do służby liniowej w latach 2021–2023. Wilno pozyska 200 sztuk z dostawą od roku 2021.

Zobacz też: Stany Zjednoczone nie wycofają amunicji kasetowej

(army.mil)

Oshkosh Defense