Amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na ewentualną sprzedaż Polsce pocisków dalekiego zasięgu AGM-158 JASSM-ER oraz dodatkowego wyposażenia koniecznego do ich obsługi. Szacunkowa wartość kontraktu to 200 milionów dolarów.

Polski rząd zgłosił chęć zakupu siedemdziesięciu pocisków AGM-158B JASSM-ER, dwóch trenażerów AGM-158B Flight Test Vehicle, dwóch fantomów AGM-158B Mass Simulant Vehicle, jednego AGM-158B Flight Test Vehicle – Captive Carry i trzech AGM-158B Separation Test Vehicle. Ponadto kontrakt będzie obejmował dwa symulatory, dostosowanie awioniki samolotów F-16C/D, kontenery do przechowywania pocisków, części zamienne i narzędzia, wyposażenie testujące, szkolenie personelu, wsparcie techniczne i logistyczne oraz dokumentacje techniczną.

W uzasadnieniu napisano, że sprzedaż do Polski tych pocisków przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych poprzez zwiększenie potencjału obronnego sojusznika z NATO, a Polska postrzegana jest jako ważna siła stabilizująca sytuację w naszej części Europy. Podkreślono również, że dostarczenie tego uzbrojenia nie wpłynie na równowagę sił w regionie. Umowa nie została objęta offsetem.

Po ogłoszeniu zgody amerykańskiego rządu do sprawy odniósł się producent pocisku:

Lockheed Martin wspiera naszych amerykańskich oraz międzynarodowych klientów w ich staraniach mających na celu zaspokojenie potrzeb w zakresie precyzyjnych zdolności uderzeniowych dalekiego zasięgu, spójnych z polityką Stanów Zjednoczonych. JASSM-ER to konwencjonalny precyzyjny pocisk taktyczny dalekiego zasięgu typu powietrze-ziemia, zaprojektowany do zwalczania mocno chronionych stałych i ruchomych celów o ważnym znaczeniu strategicznym. Do momentu oficjalnego przyznania kontraktu, w celu uzyskania więcej informacji prosimy kierować wszelkie zapytania do Departamentu Stanu Stanów Zjednoczonych lub Agencji ds. Współpracy Obronnej i Bezpieczeństwa.

(dsca.mil, informacja prasowa Lockheeda, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl