Ciężki samolot transportowy Antonow An-124-100 należący do linii Libyan Arab Air Cargo został zniszczony 22 czerwca w międzynarodowym porcie lotniczym w Trypolisie. Maszyna stała się przypadkową ofiarą walk o libijską stolicę toczonych przez oddziały Libijskiej Armii Narodowej (LNA) i Rządu Jedności Narodowej (GNA).

Samozwańcza Libijska Armia Narodowa generała Chalify Haftara toczy obecnie zaciekłe walki z GNA o Trypolis. GNA to ugrupowanie uznawane na arenie międzynarodowej za prawowity rząd libijski, ale jest ono niejednorodne i pogrążone w sporach wewnętrznych (w jego skład wchodzą także radykalni islamiści). LNA jest zaś formacją dobrze uzbrojoną i sprawnie dowodzoną.

Walki o lotnisko w Trypolisie trwają od ponad tygodnia – większość jego terenu jest obecnie zajęta przez LNA. Nie ma pewności, co zniszczyło maszynę o rejestracji 5A-DKN. Doniesienia medialne mówią o pocisku albo z granatnika przeciwpancernego, albo z moździerza. Niezależnie od przyczyny nie ma jednak wątpliwości, że samolot nie nadaje się do remontu.

Libyan Arab Air Cargo kupiła dwa Any-124 w 2001 roku. 5A-DKN był ostatnim samolotem tego typu zarejestrowanym w Libii. Stał on bezczynnie w Trypolisie (niektóre media błędnie podają, że na podstołecznym lotnisku Mitiga) od wybuchu wojny domowej, która obaliła Mu’ammara al-Kaddafiego w 2011 roku. Choć od tego czasu minęło osiem lat, nie zanosi się na to, aby koniec konfliktu był bliski.

Bliźniaczy 5A-DKL (na zdjęciu) został zarekwirowany na Ukrainie w 2017 w związku z długami niespłaconymi przez libijski rząd. Przedsiębiorstwo Antonow domaga się kwoty 1,2 miliona dolarów za obsługę obu maszyn od roku 2009. Uregulowanie długu w przewidywalnej przyszłości należy jednak uznać za nieprawdopodobne, a 5A-DKL jeszcze długo będzie stać w Kijowie.

Warto przypomnieć, że dwa miesiące temu w Libii w nie do końca jasnych okolicznościach zestrzelono Mirage’a F1.

Zobacz też: Rosyjskie Rusłany nie dla NATO

(aviation-safety.net, twitter.com/BabakTaghvaee)

Rob Schleiffert, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic