Oba chińskie lotniskowce, Liaoning i typ 001A, odbywają jednocześnie próby morskie. Niestety brakuje informacji czy oba okręty będą ćwiczyć wspólnie. Tradycyjnie już chińskie władze zamknęły dla żeglugi strefę na Morzu Żółtym. Obostrzenia obowiązują od 24 lutego do 6 marca.

Liaoning przechodzi próby zdawczo-odbiorcze po trwającym od maja ubiegłego roku remoncie połączonym z modernizacją. W jej trakcie przebudowano mostek i okrętowe centrum kontroli lotów oraz wymieniono radary. Pewne modyfikacje miały objąć również pokład startowy. Prawdopodobnie okręt przeprowadzi także ćwiczenia z udziałem myśliwców J-15.

Podobne ćwiczenia prawdopodobnie odbędzie też drugi z chińskich lotniskowców. W wypadku typu 001A mówi się jednak głównie o testach systemów bojowych. Okręt rozpoczął próby w maju 2018 roku. Być może są to finalne próby i okręt już niedługo wejdzie do służby.

Nasuwa się pytanie, czy lotniskowce przeprowadzą wspólne ćwiczenia. Okazja wydaje się do tego wyśmienita, trzeba jednak mieć na uwadze, że byłaby to bardzo skomplikowana operacja, niekoniecznie leżąca już w zasięgu zdolności chińskiej marynarki wojennej. Spodziewany jest natomiast udział obu okrętów w przypadających 23 kwietnia obchodach siedemdziesięciolecia Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Zobacz też: Liaoning częściej dostępny dla zwiedzających

(scmp.com)

Baycrest, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.5 Generic