Amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż ośmiu F-16 Block-52 (dwóch C i sześciu D) do Pakistanu. Wartość transakcji ma wynosić 699 milionów dolarów. Teraz musi ją jeszcze zatwierdzić Kongres, który do tej pory kategorycznie się jej sprzeciwiał.

Według urzędnika cytowanego przez Defense News sprzeciw wynikał jednak nie ze względów politycznych, jak powszechnie zakładano, ale ekonomicznych. Kongresmeni obawiali się podobno, czy Pakistan będzie w stanie sfinansować zakup, tak więc teraz głosowanie ma być jedynie formalnością.

Transakcja ma obejmować także: czternaście celowników nahełmowych JHMCS, osiem radarów AN/APG-68(V)9 i osiem pakietów walki radioelektronicznej ALQ-211(V)9 AIDEWS. Dodatkowo w jej skład wchodzą oczywiście części zamienne, wyposażenie serwisowe i wsparcie logistyczne.

Ogłoszenie transakcji zdążyło już oczywiście wywołać kolejne spięcia na linii Islamabad–Nowe Delhi. Władze Indii wezwały ambasadora Stanów Zjednoczonych Richarda Vermę, aby przekazać „rozczarowanie tą decyzją i niezadowolenie z niej”. Pakistan z kolei oświadczył, że jest „zaskoczony i rozczarowany” ostrą reakcją Indii.

(dsca.mil, defensenews.com; na zdjęciu pakistański F-16BM, fot. Asuspine, GNU Free Documentation License 1.2)

Asuspine, GNU Free Documentation License 1.2