Rząd Bułgarii ogłosił, że preferowanym do zakupu samolotem wielozadaniowym jest JAS 39C/D Gripen. Według obowiązującego planu osiem myśliwców ma być dostarczonych do 2020 roku, a osiem kolejnych dwa lata później. Wraz z samolotami ma zostać zakupiony pakiet uzbrojenia powietrze–powietrze i powietrze–ziemia oraz usługi szkoleniowe.

26 kwietnia rząd obwieścił, że rada przetargowa oceniła trzy zgłoszone w połowie marca propozycje. Włochy oferowały używane Eurofightery Typhoony Tranche 1, Stany Zjednoczone wspólnie z Portugalią proponowały używane, ale zmodernizowane F-16, a Szwecja – nowe Gripeny. Preferowanym przez Bułgarię sposobem zakupu samolotów ma być umowa międzyrządowa.

Bułgarski minister obrony ogłosił, że najlepszą ofertę przedstawili Szwedzi, na drugim miejscu znalazły się Fighting Falcony, a Eurofightery na trzecim. Nie wyjaśnił jednak, jakimi kryteriami kierowano się przy ustaleniu takiej kolejności. Według nieoficjalnych informacji Szwedzi wycenili osiem nowych samolotów na 511 milionów euro, a Amerykanie używane F-16 na 767 milionów. Ponadto pierwszy JAS 39 miałby być dostarczony w ciągu osiemnastu miesięcy, a zaproponowany harmonogram spłaty miał być dostosowany do ograniczonych możliwości budżetowych klienta.

Teraz minister obrony musi uzyskać mandat do negocjacji w wybranym oferentem. Po wynegocjowaniu umowa będzie poddana pod ratyfikację bułgarskiego parlamentu i rządu. Na początku maja zostanie zaprzysiężony nowy bułgarski rząd z poparciem partii prawicowo-nacjonalistycznych, a jego stosunek do zakupu nowych samolotów dla sił powietrznych nie jest jasno określony. Możliwe jest nawet prowadzenie równoległych negocjacji w sprawie Gripena i F-16.

(flightglobal.com)

Tim Felce (Airwolfhound), Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic