Dowództwo sił US Navy na Pacyfiku poinformowało o przeprowadzeniu wspólnych ćwiczeń przez śmigłowcowiec desantowy USS America (LHA 6) i myśliwce F-35A japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Głównym celem ćwiczeń z 20 października było zwiększenie interoperacyjności japońskiego lotnictwa i amerykańskiej marynarki wojennej.

Grupa USS America ćwiczyła wraz z F-35A 3. Skrzydła Powietrznych Sił Samoobrony operacje z zakresu zintegrowanej obrony powietrznej. Kolejnym celem było zwiększanie sprawności taktycznej, interoperacyjności i skuteczności sił amerykańskich i japońskich w morskiej domenie operacyjnej.

Dla Japończyków duże znaczenie ma każde ćwiczenie współdziałania F-35 z okrętami. To Powietrzne siły Samoobrony mają być użytkownikiem myśliwców F-35B zamówionych z myślą o wykorzystaniu na pokładzie niszczycieli śmigłowcowych typu Izumo. Przebudowa pierwszej jednostki, prototypowego Izumo, ruszyła w czerwcu tego roku.

Jako że pierwsze F-35B mają dotrzeć do Japonii dopiero w roku 2025, Tokio chce, aby Morskie Siły Samoobrony zdobywały doświadczenie w prowadzeniu operacji lotniczych poprzez współdziałanie z myśliwcami należącymi amerykańskiej piechoty morskiej. Sporą rolę może odegrać tutaj USS America, który jest okrętem flagowym sił desantowych US Marine Corps w Japonii.

Niewątpliwą inspiracją dla Japończyków jest Royal Navy. Należące do amerykańskiej piechoty morskiej F-35B mają stacjonować na brytyjskich lotniskowcach typu Queen Elizabeth. Co więcej, ma być to regułą, a nie rozwiązaniem zastępczym do czasu osiągnięcia gotowości operacyjnej przez brytyjskie Lightningi II. Dowództwo Royal Navy mówi o integracji zamiast kooperacji.

Pierwsze F-35B USMC pojawiły się na pokładzie HMS Queen Elizabeth we wrześniu tego roku. Nie wiadomo, czy Japończycy zdecydują się na tak daleko posuniętą integrację, ale z racji na bliski sojusz z USA można brać ją pod uwagę. Kolejnym państwem, które może zdecydować się na podobne rozwiązanie, jest Korea Południowa. Seul zainicjował program budowy lotniskowca lekkiego i wykazuje zainteresowanie nabyciem F-35B.

Zobacz też: USS Ford bezpieczny dla wszystkich samolotów

(navy.mil)

US Navy / Mass Communication Specialist Seaman Matthew Cavenaile