Instytut Badań Technicznych i Rozwoju japońskiego ministerstwa obrony zaprezentował prototyp kołowego niszczyciela czołgów. Pojazd nazwany MCV (Maneuver Combat Vehicle) ma służyć między innymi do obrony „izolowanych wysp”.

MCV 8×8 ma masę bojową rzędu 26 ton, a jego główne uzbrojenie stanowi ręcznie ładowana armata kalibru 105 milimetrów. Masa i rozmiary pojazdu pozwalają na transport na pokładzie samolotów transportowych Kawasami C-2. Jest to o tyle istotne, że w wypadku sytuacji kryzysowej (czytaj konfliktu z Chinami) MCV będą mogły zostać rozmieszczone na miejscu dużo szybciej niż czołgi podstawowe typ 90 i typ 10.

Prace nad konstrukcją ruszyły w roku 2008, przez ten czas zbudowano cztery prototypy, z których ostatni zaprezentowano oficjelom 9 października bieżącego roku. Łączny koszt programu przekroczył już 180 milionów dolarów. Japońskie Lądowe Siły Samoobrony planują przeprowadzenie testów MCV na lata 2014–2015, a wprowadzenie do służby na rok 2014. Za produkcję będzie odpowiadać Mitsubishi Heavy Industries.

Ogólna architektura pojazdu bardzo przypomina włoski kołowy niszczyciel czołgów Centauro, jednak przy projektowaniu MCV Japończycy opierali się na technologii amerykańskiego Strykera M1128 MGS. Mimo to konstruktorzy zrezygnowali z bezzałogowej wieży, decydując się na dość konserwatywny układ z trzyosobową obsługą działa.

Nie ujawniono jeszcze dokładnego typu głównego uzbrojenia, wiadomo jedynie, że armata będzie mogła wykorzystywać tę samą amunicję co będące jeszcze w służbie czołgi podstawowe typ 74. Takie rozwiązanie pozwala z pewnością poczynić spore oszczędności. Dodatkowe uzbrojenie stanowią sprzężony karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra i montowany na wieży wielkokalibrowy karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra. MCV będzie mógł być wyposażony w dodatkowe opancerzenie zwiększające odporność na pociski z granatników przeciwpancernych oraz eksplozje min i IED.

Tokio informuje, że oprócz obrony „izolowanych wysp”, czyli spornych z Chinami Senkaku, MCV znajdzie także inne zastosowania. Wśród nich wymienia się ochronę elektrowni jądrowych oraz innych ważnych instalacji.

(armyrecognition.com)