Największy w Japonii użytkownik śmigłowców Super Puma, Straż Wybrzeża (Kaijō Hoan-chō), złożył nowe zamówienie na dwa śmigłowce H225. Jego realizacja spowoduje, że flota Super Pum tej formacji zwiększy się do piętnastu. Straż Wybrzeża będzie posiadała dwa wiropłaty w wariancie AS332 i trzynaście w wersji H225.

Nowe śmigłowce będą wykorzystywane do działań na obszarach przybrzeżnych, zadań porządkowych, a także misji ratunkowych w Japonii.

– Dziękujemy Japońskiej Straży Wybrzeża za nieustające zaufanie do H225 – powiedział Guillaume Leprince, dyrektor zarządzający Airbus Helicopters w Japonii. – H225 uchodzi za wzór śmigłowca przeznaczonego do operacji poszukiwawczo-ratowniczych i dla służb bezpieczeństwa publicznego. Cieszymy się, że śmigłowce te od lat skutecznie działają w Japonii. W ostatnich miesiącach terminowo dostarczyliśmy Straży Wybrzeża trzy nowe H225. Jesteśmy gotowi do pełnego wsparcia eksploatacji tych maszyn, a także przyszłych dostaw, w celu zapewnienia wysokiej dostępności operacyjnej wyprodukowanych przez nas wiropłatów.

Używane przez Japonię śmigłowce są objęte usługą całodobowego wsparcia materiałowego Airbus HCare Smart. Program ten pozwala Straży Wybrzeża koncentrować się na operacjach lotniczych, podczas gdy Airbus zarządza eksploatacją statków powietrznych.

Dwusilnikowy H225, należący do kategorii średnich śmigłowców o masie do 11 ton, jest najnowszym członkiem rodziny Super Puma. Jest wyposażony w nowoczesne instrumenty nawigacyjne i precyzyjnego autopilota, dzięki czemu nadaje się do pracy w każdych warunkach pogodowych. Japońscy operatorzy cywilni, służby publiczne i ministerstwo obrony do misji poszukiwawczych i ratowniczych, operacji na morzu, transportu ważnych osób, gaszenia pożarów oraz przewozu towarów używają obecnie dwudziestu ośmiu śmigłowców z rodziny Super Puma.

Zobacz też: Węgry zamówiły szesnaście Caracali

(Informacja prasowa)

Airbus / Anthony Pecchi