Japońskie Siły Samoobrony planują utworzyć formację wzorowaną na amerykańskim Korpusie Piechoty Morskiej. Jednostka ma zostać sformowana najszybciej, jak to będzie możliwe.

Informacje o planach Tokio podał Wall Street Journal. Japońska piechota morska miałaby liczyć trzy tysiące żołnierzy oraz być jednostką zdolną do szybkiego przygotowywania i przeprowadzania operacji amfibijnych. Odpowiednie kroki poczyniono już w ubiegłym roku: złożono zamówienie na pięćdziesiąt dwa pływające transportery opancerzone AAV-7, a w grudniu podjęto decyzję o pozyskaniu siedemnastu przemiennopłatów V-22 Osprey. Jako najbardziej prawdopodobne miejsca bazowania piechoty morskiej wskazuje się garnizony położone na Kiusiu i wyspach Riukiu, między innymi na Okinawie.

Japońskie ministerstwo obrony liczy na dużą pomoc ze strony Amerykanów, w tym częstsze trenowanie operacji amfibijnych, jak podczas niedawno zakończonych ćwiczeń Iron Fist 2014. Marines szkolili wtedy japońskich kolegów przez siedem tygodni w bazie Coronado w Kalifornii. Minister Itsunori Onodera wyraził także nadzieję na czasowe przenoszenie japońskich żołnierzy na Guam, gdzie mają trafić marines z Okinawy.

(defensenews.com)