Przy okazji kończącego się w Manili szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC), premier Abe i prezydent Aquino ogłosili dojście do porozumienia w sprawie transferu japońskiego sprzętu wojskowego dla Filipin. Konkretna pomoc i kontrakty mają być przedmiotem osobnych negocjacji.

Prezydent Aquino wyraził nadzieję, że podpisanie pełnego porozumienia nastąpi „raczej prędzej niż później”. Z kolei premier Abe dodał, że Tokio będzie mieć przykładać szczególną wagę do zgłoszonego przez Manilę zapotrzebowania na duże patrolowce dla straży wybrzeża.Rozmowy w sprawie transferu sprzętu zaczęły się już w czerwcu tego roku, podczas wizyty Aquino w Japonii, a nabrały tempa wraz z zaostrzaniem się sytuacji na Morzu Południowochińskim.

Trwają spekulacje, co Japończycy przekażą filipińczykom. Prawie za pewnik uważane są trzy samoloty szkoleniowe Beechcraft TC-90 używane przez Morskie Siły Samoobrony, które mogą przejść konwersję na maszyny patrolowe. Niewykluczone, że za nimi pójdą wycofywane ze służby P-3C. Warto także pamiętać, że w przyszłym roku Filipiny otrzymają pierwsze patrolowce dla straży wybrzeża zbudowane w japońskich stoczniach. Wart dwieście milionów dolarów kontrakt na dziesięć jednostek ma zostac zrealizowany do roku 2018.

(kyodonews.jp, thediplomat.com, fot. まも(Mamo) via Wikimedia Commons)