W stoczni Japan Marine United w Jokohamie zwodowano 17 lipca niszczyciel Haguro, który nazwę wziął od jednego ze szczytów świętych gór Dewa. Jest to drugi przedstawiciel typu Maya z systemem Aegis. Haguro (DDG 180) opuścił suchy dok niespełna rok po wodowaniu bliźniaczej jednostki (na zdjęciu).

Haguro, który jest ósmym japońskim okrętem z systemem Aegis, ma wejść do służby w Morskich Siłach Samoobrony w marcu 2021 roku. Koszt budowy okrętu wynosi 164,8 miliarda jenów (około 5,4 miliarda złotych).

Otrzyma system walki Aegis Baseline J7, składający się ze stacji radiolokacyjnych dozoru przestrzeni powietrznej i powierzchni morza AN/SPY-1D, radar wykrywania celów nawodnych Northrop Grumman AN/SPQ-9B X, wielofunkcyjny sonar holowany MFTA oraz system walki zespołowej Cooperative Engagement Capability (CEC) i system walki radioelektronicznej.

System walki zespołowej CEC pozwoli japońskim okrętom na pozyskiwanie danych o celach od amerykańskich i australijskich niszczycieli z systemem Aegis oraz od amerykańskich i japońskich samolotów E-2D Advanced Hawkeye (pierwszy z czterech zamówionych trafił do Kraju Kwitnącej Wiśni w marcu).

Niszczyciele typu Maya to ulepszone jednostki typu Atago. Są między innymi o pięć metrów dłuższe i mają wyporność większą o 450 ton. Pierwsza jednostka typoszeregu wejdzie do służby liniowej rok przed Haguro. W ubiegłym miesiącu rozpoczęła próby morskie.

Bliźniacze okręty mają stanowić część systemu obrony przed zagrożeniami ze strony północnokoreańskich pocisków balistycznych. W służbie zastąpią niszczycie typu Hatakaze i stanowić będą uzupełnienie dla typu Kongō i Atago. Prawdopodobnie jako pierwsze w japońskiej marynarce wojennej mają przenosić działa elektromagnetyczne.

Poprzednio tożsamą nazwę własną – Haguro – nosił ostatni krążownik ciężki typu Myōkō pływający pod banderą Cesarskiej Marynarki Wojennej. Zatopiony został przez niszczyciele Royal Navy 16 maja 1945 roku w cieśninie Malakka.

Zobacz też: Dziesiąty okręt typu Sōryū w służbie

(janes.com)

JMSDF