Rząd Japonii wyraził zgodę na rozmieszczenie na terenie kraju amerykańskich przemiennopłatów MV-22 Osprey. Mieszkańcy Okinawy pozostają jednak nadal sceptycznie nastawieni.

Fala protestów przetoczyła się głównie przez Okinawę po informacja o kolejnych wypadkach z udziałem Ospreyi. Niemniej amerykański Korpus Piechoty Morskiej pozostaje zdeterminowany zastąpić starzejące się śmigłowce transportowe CH-46 Sea Knight w bazie Futenma właśnie MV-22. Po długich negocjacjach Tokio ogłosiło wreszcie zgodę na używanie przemiennopłatów na terenie Japonii, jednakże z ograniczeniem do obszaru prefektury Yamaguchi i w późniejszym terminie także Okinawy. Japońska zgoda jest jednak obwarowana kilkoma zastrzeżeniami: ograniczone mają być loty nocne oraz na niskim pułapie (poniżej 150 m), procedura zmiany położenia śmigieł w locie może odbywać się jedynie nad terenem amerykańskich baz, maszyny mają omijać także obiekty takie jak zabytki, szkoły i szpitale.

Waszyngton przyjął decyzję z zadowoleniem i wyraził zgodę na wspólne opracowanie nowych procedur lotu dla MV-22. Nie wydaje się jednak, żeby takie kroki były w stanie uspokoić japońską opinię publiczną, a zwłaszcza mieszkańców Okinawy.

(kyodonews.jp, stripes.com)