Jak dowiedziała się agencja Kyodo, japońskie ministerstwo obrony zawiesiło modernizację myśliwców F-15J. Resort wycofał z projektu przyszłorocznego budżetu kwotę 21,3 miliarda jenów (205 milionów dolarów) planowaną na modernizację. Jest to efekt problemów, z którymi mierzy się program przystosowania części samolotów tego typu do zadań uderzeniowych.

Szybko rosnące koszty miały przekroczyć pierwotne wyliczenia już pięciokrotnie. Tutaj pojawia się pewna niewiadoma. Źródła agencji nie są precyzyjne, czy chodzi o pięciokrotny wzrost kosztów całego programu, czy tylko integracji myśliwców z pociskami manewrującymi dalekiego zasięgu JASSM-ER.

Pociski JASSM-ER zostały już zintegrowane z amerykańskimi F-15E, jednak japońskie myśliwce – wykorzystujące częściowo inną elektronikę – to osobna sprawa. Według źródeł w japońskimi ministerstwie obrony, na które powołuje się Kyodo przyczyną wzrostu kosztów jest zbyt mała produkcja pewnych kluczowych komponentów elektronicznych, wymagająca od amerykańskich producentów rozbudowy zakładów.Tokio podjęło decyzję o modernizacji dwudziestu F-15J i przystosowaniu ich do zadań uderzeniowych. Zakończenie prac – w założeniu realizowanych przez Boeinga we współpracy z Mitsubishi – planowano na rok 2027, jednak już wiadomo, ze dotrzymanie tego terminu jest niemożliwe.

Koszt całego programu szacowano początkowo na około 770 milionów dolarów. Cena ta urosła już do około miliarda dolarów i najwyraźniej to jeszcze nie koniec. Japończycy nieformalnie wskazują, że winę za to ponoszą Amerykanie, naciskający na przeprowadzenie modernizacji w ramach coraz częściej krytykowanego programu Foreign Military Sales (FMS).

Dużo lepiej wygląda program modernizacji 98 F-15J do standardu F-15JSI (na ilustracji). Umowa o wartości szacowanej na 4,5 miliarda dolarów została podpisana z Boeingiem w lipcu tego roku. Według Pratyusha Kumara, wiceprezesa koncernu i menedżera programu F-15, modernizacja japońskich myśliwców ma obejmować wdrożenie elementów wykorzystany w F-15EX.

Zobacz też: Bundestag zatwierdził kupno 38 Eurofighterów

(kyodonews.net)

Boeing