Zgodnie z założeniami średnioterminowych wytycznych polityki obronnej Japonia poświęci więcej uwagi bezzałogowcom i sztucznej inteligencji. Ministerstwo obrony ogłosiło swoje plany w tym zakresie na najbliższe lata.

Na lata budżetowe 2019–2023 przewidziano pozyskanie trzech morskich dronów obserwacyjnych. Morskie Siły Samoobrony rozważają również zakup dwudziestu powietrznych bezzałogowców mogących operować z pokładów okrętów. Proces wyboru takiego pojazdu rozpocznie się jeszcze w tym roku lub na początku następnego.

W planach Morskich Sił Samoobrony jest także rozwój podwodnego bezzałogowca rozpoznawczego. Prócz tego w roku podatkowym 2021 służbę operacyjna mają rozpocząć RQ-4 Global Hawki.

Mniej informacji podano na temat prac nad sztuczną inteligencją. Tokio wskazuje na konieczność intensyfikacji prac ze względu na duże postępy Chin na tym polu. Wdrażanie systemów autonomicznych jest postrzegane w Japonii jako rozwiązanie problemów związanych ze starzeniem się społeczeństwa i spadkiem populacji.

Zobacz też: Japonia planuje myśliwskie drony i nie tylko

(asia.nikkei.com)

US Navy / Northrop Grumman / Alex Evers