Ubiegły tydzień upłynął w Japonii pod znakiem ujawniania nowych planów Ministerstwa Obrony. Lista zapoczątkowana przez Ospreye została wydłużona o bezpilotowe Global Hawki, Patrioty i amfibie.

Ministerstwo Obrony w przyszłorocznym budżecie chciałoby ulokować 200 milionów jenów (2 miliony dolarów) na zakup i wprowadzenie do służby w roku 2015 rozpoznawczych dronów RQ-4 Global Hawk. Nie podano, jaką liczbą maszyn są zainteresowane Powietrzne Siły Samoobrony (ASDF). Bezpilotowce miałyby trafić do bazy Misawa w położonej na północy prefekturze Aomori, rozważa się również inne lokalizacje. Global Hawki będą miały prowadzić misje rozpoznawcze we współpracy z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych (USAF).

Nie jest to koniec listy życzeń Ministerstwa Obrony. W przyszłorocznym budżecie powinny się znaleźć 4 miliony jenów (40 tysięcy dolarów) na badania nad możliwością wdrożenia nowego samolotu wczesnego ostrzegania, 2 miliardy jenów (20 milionów dolarów) na zakup kolejnych systemów Patriot PAC-3 i 1,5 miliarda jenów (15 milionów dolarów) na wyposażenie szkoleniowe. Kolejne 1,3 miliarda jenów (13 milionów dolarów) ma zostać przeznaczone na zakup dwóch amfibii w wariancie dowodzenia. Już w tegorocznym budżecie uwzględniono środki na zakup czterech pojazdów niesprecyzowanego typu. W następnych latach mają zostać zakupione kolejne amfibie.

(armyrecognition.com)

U.S. Air Force photo/ Stacey Knott