Dowódca japońskich Powietrznych Sił Samoobrony Yoshinari Marumo poinformował na konferencji prasowej, że Japonia w czerwcu 2020 roku zakończy odbiór zestawów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot PAC-3 MSE. Dostawy rozpoczęły się w marcu. System trafił do czterech japońskich baz.

Systemy zostały zamówione w 2017 roku w ramach kontrakt o wartości 944 milionów dolarów. Systemy Patriot PAC-3 MSE rozlokowano w bazach Narashino w prefekturze Chiba, Hamamatsu w prefekturze Shizuoka oraz Tsuiki i Ashiya w prefekturze Fukuoka. Narashino to jedyna w tym gronie baza Lądowych Sił Samoobrony, pozostałe należą do lotnictwa. Według oficjalnie dostępnych informacji Japończycy posiadają 120 pocisków systemu Patriot różnych wersji.

W założeniu cały system miał być gotowy na otwarcie Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Ceremonia otwarcia miała się odbyć 24 lipca. W związku z pandemią COVID-19 Międzynarodowy Komitet Olimpijski i władze Japonii przełożyły imprezę na lipiec i sierpień 2021 roku.

Dwa dni temu Siły Samoobrony przeprowadziły w Sapporo na Hokkaido ćwiczenia w zakresie przemieszczania baterii systemu i przygotowywania ich do działania. Ministerstwo obrony zapowiedziało, że ćwiczenia tego rodzaju będą organizowane w całym kraju, aby zapewnić gotowość do reakcji na ewoluujące zagrożenia.

Wzmocnienie wojsk przeciwrakietowych jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie ze strony Korei Północnej. W ciągu ostatnich kilku lat rząd w Pjongjangu znacznie rozbudował potencjał rakietowy i dysponuje między innymi pociskami balistycznymi odpalanymi z okrętów podwodnych (zapewne zmodyfikowanych jednostek starego sowieckiego projektu 629).

Przeciwrakieta PAC-3 MSE ma zasięg wydłużony do około 100 kilometrów (70 kilometrów w poprzednich wersjach). Jednym z użytkowników systemu Patriot PAC-3 ma być Polska, która wybrała go w programie Wisła w marcu 2018 roku.

Zobacz też: Japonia: WRE elementem obrony przeciwrakietowej

(armyrecognition.com, yahoo.co.jp)

Amayagan, Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication