Japońska Agencja Zakupów, Technologii i Logistyki (ATLA) potwierdziła rozpoczęcie prac nad działem elektromagnetycznym. Ujawnione informacje przedstawiono w filmie umieszczonym w internecie.

ATLA przyznała, że prace ruszyły jeszcze w roku budżetowym 2016. Pierwszy etap programu ma zakończyć się w roku budżetowym 2021. Łączny koszt prowadzonych przez ten czas badań zaplanowano na miliard jenów (około 33 milionów złotych).

Podobnie jak w Chinach zdecydowano się na skromniejsze w skali rozwiązanie. Japoński projekt w przeciwieństwie do amerykańskiego nie jest działem okrętowej artylerii głównej. To konstrukcja eksperymentalna, mająca pozwolić wypracować odpowiednie rozwiązania. Według obliczeń teoretycznych, japońskie działo elektromagnetyczne będzie zdolne wystrzelić pocisk o masie 10 kilogramów z prędkością 2000 metrów na sekundę. Aby osiągnąć takie rezultaty, konieczne będzie jednak zapewnienie prądu elektrycznego o natężeniu 2 megaamperów.

Jest to pierwszy przypadek gdy ATLA tak otwarcie chwali się prowadzonymi badaniami. Prezentowany film nie jest jednak nowy, premierę miał podczas tokijskiego Defense Technology Symposium w listopadzie 2017 roku.

Wśród potencjalnych nosicieli docelowego działa elektromagnetycznego wymienia się niszczyciele projektu 27DD. Prototypową jednostkę tego typu, Mayę, zwodowano 30 lipca tego roku.

Zobacz też: Przełomowy test działa elektromagnetycznego

(defence-blog.com, janes.com)

ATLA