Na wtorkowej konferencji prasowej sekretarz obrony Leon Panetta poinformował, że na rok 2017 planowane jest rozmieszczenie w Japonii pierwszych jednostek wyposażonych w myśliwce F-35. Będzie to pierwszy przydział tych samolotów poza terytorium Stanów Zjednoczonych.

F-35 mają zostać skierowane do bazy lotniczej Iwakuni w prefekturze Yamaguchi, gdzie najprawdopodobniej zastąpią używane do tej pory F/A-18. Przypuszcza się, że dyslokacja ma dotyczyć ma dotyczyć jednostek piechoty morskiej, w związku, z czym do Iwakuni miałyby trafić samoloty F-35B. Spodziewane jest także wykorzystanie bazy do szkolenia załóg przemiennopłatów MV-22 Osprey. Pentagon rozważa ponad to skierowanie F-35 do bazy Kadena na Okinawie, nie podał jednak żadnych konkretnych terminów.

Decyzja o skierowaniu F-35 traktowana jest, jako odpowiedź na coraz większy potencjał militarny i asertywność Chin oraz rosnące zagrożenie ze strony Korei Północnej. Na tej samej konferencji Panetta zapowiedział osiągnięcie do roku 2020 podziału sił US Navy 60:40 na korzyść Floty Pacyfiku. Amerykańskie F-35 nie będą jedynymi samolotami tego typu na Wyspach Japońskich. W czerwcu bieżącego roku Tokio podpisało z Lockheed-Martin kontrakt na dostawę 42 myśliwców dla Powietrznych Sił Samoobrony (ASDF).

Decyzja Pentagonu już wywołała obawy miejscowej ludności. Burmistrz Iwakuni, Yoshihiko Fukusa, zapowiedział już rozmowy z rządem – Miasto jest przeciwne ponoszeniu dalszych obciążeń związanych z bazą – powiedział.

(mainichi.jp, yomiuri.co.jp)