Japońska Narodowa Agencja Policji (NPA) wydała ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu atakami terrorystycznymi w kraju. W tym celu dodano specjalną adnotację do Białej Księgi z 2016 roku, która informuje o środkach przeciwko międzynarodowemu terroryzmowi. Wskazano w niej na wzmocnienie działań antyterrorystycznych, w szczególnym odniesieniu do Letnich Igrzysk Olimpijskich, które mają się odbyć w Tokio w 2020 roku. Niewykluczone, że Japonia może stać się wówczas celem ataków lub porwań.

NPA zapowiedziała również zacieśnienie współpracy z organizacjami antyterrorystycznymi, agencjami wywiadowczymi i policyjnymi na całym świecie. Dodatkowo mają zostać zaostrzone regulacje obejmujące bezzałogowe statki powietrzne i nadzór producentów artykułów chemicznych, które umożliwiają produkcję surowców niezbędnych do wykonania materiałów wybuchowych.

Kolejną kwestią będzie unormowanie sytuacji związanej ze wzrostem liczby cudzoziemców odwiedzających Japonię. Japońska policja stale pracuje nad zastosowaniem innowacyjnych środków walki z terroryzmem.

(xinhuanet.com; fot. U.S. Army / Pfc. Brandy Mort)