Japońska Agencja Zakupów, Technologii i Logistyki (ATLA) w ministerstwie obrony przyznała Mitsubishi Heavy Industries (MHI) kontrakt na budowę prototypów trzech nowych wariantów pojazdu typu 16 (oznaczonego po angielsku Maneuver Combat Vehicle – MCV). IHS Jane’s powołuje się w tej kwestii na informacje, które otrzymał 5 czerwca od rzecznika japońskich Lądowych Sił Samoobrony.

W ramach kontraktu opiewającego na 2,35 miliarda jenów (84,2 miliona złotych) MHI zbuduje po jednym prototypie bojowego wozu piechoty, bojowego pojazdu rozpoznawczego i moździerza samobieżnego (Manoeuvre Mortar Combat Vehicle, MMCV). Wszystkie pojazdy powstaną na bazie konstrukcji kołowych niszczycieli czołgów typu 16. IHS Jane’s informuje ponadto, że umowę podpisano 20 grudnia 2019 roku.

Rikujō Jieitai ma odebrać prototypy najpóźniej do marca 2022 roku. Wozy powstaną w ramach projektu o kryptonimie „Wspólne taktyczne pojazdy kołowe”. Tokio nie podało wielu szczegółów technicznych nowych wariantów, ale z pewnością będą to konstrukcje podobne do pierwowzoru w zakresie wymiarów i komponentów wykorzystanych do budowy. Mają jednak ważyć mniej niż 26 ton. MMCV będzie w stanie strzelać pociskami moździerzowymi kalibru 120 milimetrów, zaś wariant bojowego wozu piechoty będzie wyposażony w sieciocentryczny system zarządzania polem walki, który umożliwi ścisłą współpracę z MCV.

Miesiąc temu japońskie ministerstwo obrony informowało, że Lądowe Siły Samoobrony otrzymają trzydzieści trzy kołowe niszczyciele czołgów typu 16. Obecnie MCV pełnią służbę głównie w 8. Dywizji i 6. Brygadzie Rikujō Jieitai. Znajdują się w składzie 15. i 42. Pułku Szybkiego Reagowania.

Kilka dni później Tokio zamówiło dwanaście czołgów podstawowych typu 10, realizując planową modernizację techniczną wojsk lądowych. Nowe maszyny mają stopniowo zastępować czołgi typu 74 i pozwolić na wprowadzenie sprzętu lepszego jakościowo.

ATLA i Lądowe Siły Samoobrony potwierdziły też, że wciąż są w trakcie procedury wyboru następcy obecnie używanych transporterów opancerzonych typu 96. Rywalem koncernu MHI – który zaprezentował demonstrator technologii w listopadzie – będzie fińskie przedsiębiorstwo Patria, które do testów wystawi dwa transportery AMV XP, i General Dynamics Canada, proponujący transporter LAV.

Zobacz też: Więcej informacji o japońskiej broni hipersonicznej

(janes.com)

Toshinori baba, CC BY-SA 4.0