Japonia i Francja zawarły porozumienie w sprawie zacieśnienia współpracy wojskowej i wzajemnego transferu technologii militarnych. W planach jest również wspólne prace nad nowymi systemami uzbrojenia.

Umowę podpisali 13 marca w Tokio ministrowie obrony Gen Nakatani i Jean-Yves Le Drian. W myśl porozumienia obie strony zgodziły się na wymianę sprzętu wojskowego, jego serwisowania oraz rozpoczęcia rozmów na temat wspólnych projektów badawczych. W tej ostatniej kategorii szczególne miejsce zajmują systemy bezzałogowe, w tym drony. Tokio i Paryż będą dążyć także do poszerzenia współpracy pomiędzy swoimi siłami zbrojnymi oraz w zwalczaniu terroryzmu.

Francja jest czwartym krajem po Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, z którym Japonia zawarła porozumienie w sprawie transferu technologii i nawiązania współpracy przez przemysły zbrojeniowe. Piątkowa umowa jest częścią szerszego projektu zacieśniania współpracy, w spotkaniu w Tokio uczestniczyli także szefowie resertów spraw zagranicznych Fumio Kishida i Laurent Fabius.

(nytimes.com, na zdjęciu: Francuski dron Sagem Sperwer, fot. David Monniaux na licencji  GNU Free Documentation License, Version 1.2 or any later)