Departament Obrony Stanów Zjednoczonych wyraził zgodę na sprzedaż do Japonii kolejnych dziewięciu samolotów wczesnego ostrzegania i dowodzenia Advanced Hawkeye. Dodatkowe E-2D miałyby dołączyć do zakupionych już czterech maszyn tego typu i wraz z nimi całkowicie zastąpić flotę obecnie używanych przez Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony trzynastu E-2C (maszyna w tej wersji na zdjęciu).

Wartość kontraktu, którego wykonawcą będzie Northrop Grumman, może sięgnąć ponad 3,1 miliarda dolarów. Choć wiadomo, że nowe samoloty mają stawić czoła rosnącej dominacji Chin i wciąż istniejącemu zagrożeniu ze strony Korei Północnej, wedle standardowej formuły w komunikacie z 10 września dostawa tych maszyn wraz ze wsparciem wdrożeniowym „nie zmienią podstawowego układu sił w regionie”.

Zgoda na drugą partię E-2D obejmuje dodatkowe dziesięć silników T56-A-427A i zapasowe egzemplarze wyposażenia, w tym radiolokatora AN/APY-9, łącz transmisji danych MIDS/JTRS, systemów rozpoznania elektronicznego AN/ALQ-217 i przeciwzakłóceniowych, urządzeń nawigacji bezwładnościowej i GPS.

Advanced Hawkeye’a odróżniają od poprzednika między innymi dużo większe możliwości w zakresie wymiany informacji z myśliwcami Lightning II, systemami Aegis na niszczycielach i naziemnymi instalacjami Aegis Ashore. Sprzedaż E-2D wpisuje się w ogólną linię azjatyckiej polityki USA, w której ramach zezwolono też na zakup przez Japonię F-35A, KC-46A, RQ-4B i MV-22B.

Zobacz też: Amerykańskie E-2C i AV-8B opuszczają Japonię

(dsca.mil, defensenews.com)

US Air Force / Airman 1st Class Courtney Witt