Zgodnie z tym, co zapowiadano już od 2006 roku, bazujące w Japonii samoloty US Navy rozpoczęły proces przenoszenia się z bazy lotniczej NAF Atsugi do MCAS Iwakuni. Jest to element planu ograniczenia obecności amerykańskiego lotnictwa nad obszarami najgęściej zaludnionymi, gdzie powodują one zarówno zagrożenie wypadkami, jak i protesty społeczne z powodu hałasu.

Eskadry 5. Skrzydła Lotnictwa Pokładowego (CVW-5) stacjonowały w NAF Atsugi od 1973 roku. Wraz z niewielką liczbą maszyn zapasowych składały się one na grupy powietrzne bazujących tam lotniskowców, którymi były kolejno: USS Midway (CV 41), USS Independence (CV 62), USS Kitty Hawk (CV 63), USS George Washington (CVN 73), a przez ostatnie dwa lata USS Ronald Reagan (CVN 76).

W czerwcu jako pierwsza opuściła NAF Atsugi eskadra samolotów wczesnego ostrzegania VAW-115. Jeszcze przed końcem roku, po powrocie z krótkiego rejsu na pokładzie Reagana, nowymi lokatorami MCAS Iwakuni staną się eskadry myśliwsko-szturmowe VFA-115 „Eagles” i VFA-195 „Dambusters”, mające po jedenaście F/A-18E każda, oraz eskadra walki elektronicznej VAQ-141, z siedmioma EA-18G. Jako ostatnie odlecą z Atsugi w 2018 roku VFA-102 (z trzynastoma F/A-18F) oraz VFA-27 (z taką samą liczbą F/A-18E).

Nawet wówczas jednak NAF Atsugi nie opustoszeje całkowicie. Na miejscu wciąż pozostaną bowiem samoloty i śmigłowce Japońskich Morskich Sił Samoobrony, przydzielona do obsługi lotniskowca sekcja transportowców C-2A (nie wiadomo, czy nie zmieni się to, gdy ich miejsce zajmą CMV-22B) oraz trzy eskadry z blisko trzydziestoma śmigłowcami MH-60R/S dla okrętów US Navy bazujących w Japonii.

Od połowy przyszłego roku pas startowy bazy w Atsugi ma być nadal wykorzystywany przez Amerykanów, jednak już głównie jako lotnisko szkolne, serwisowe i zapasowe. W Iwakuni natomiast Super Hornety i Growlery US Navy dołączą do lotnictwa US Marine Corps, w tym jednej eskadry Hornetów wymienianej rotacyjnie co pół roku oraz dwóch bazujących tam na stałe, latających na F/A-18D i F-35B.

(navy.mil, navaltoday.com; na zdj. E-2C eskadry VAW-115 gościnnie w MCAS Iwakuni w sierpniu 2016 roku)

US Marine Corps / Lance Cpl. Donato Maffin