Źródła związane z Japońskimi Siłami Samoobrony poinformowały, że zapadła już decyzja o pozyskaniu przemiennopłatów V-22 Osprey. Nie jest to jedyna pozycja na liście planowanych w ciągu najbliższych lat zakupów.

Plan zakupów nowego sprzętu dla sił zbrojnych obejmujący lata 2014-19 zostanie najprawdopodobniej zaakceptowany przez władze już w najbliższy wtorek. Planowane wydatki wynoszą aż 24,67 biliona jenów (około 238 miliardów dolarów). W kwocie tej zawierają się nie tylko zakupy nowego sprzętu, ale także programy szkoleniowe i przystosowanie Japońskich Sił Samoobrony do prowadzenia bardziej ofensywnych operacji oraz misji zagranicznych.

Ze względu na duże kontrowersje japońskie media wymieniają Ospreye, jako pierwsze na liście zakupów. Tokio chce zakupić łącznie 17 V-22, przy czym dostawy miałyby rozpocząć się już w kwietniu przyszłego roku. Ponadto zakupy obejmą trzy zwiadowcze drony oraz 52 pływające transportery opancerzone AAV-7, których pierwsze cztery zamówiono już latem. Do roku 2019 do służby ma trafić także 28 myśliwców F-35 i 99 kołowych niszczycieli czołgów MCV 8×8. Marynarka wojenna z kolei ma otrzymać dwa nowe niszczyciele typu Atago z systemem Aegis oraz 5 mniejszych niszczycieli.

(mainichi.jp)