Według dziennika Asahi Shimbun japoński rząd od przyszłego roku zacznie przeznaczać fundusze na budowę elementów systemu Aegis Ashore. W planach budżetowych ma być także uwzględniony zakup systemu przeciwrakietowego TAHAAD.

Sytuacja wokół rozbudowy japońskiego systemu obrony przeciwrakietowej jest niejasna. Tokio sonduje możliwość nabycia THAAD-a od końca zeszłego roku. Z kolei w ubiegłym miesiącu minister obrony Tomomi Inada poinformowała, że Tokio poważnie rozważa zakup lądowej wersji systemu Aegis. W tym samym czasie dziennik Yomiuri Shimbun informował, że decyzja już zapadła i wybrano Aegis Ashore, który został uznany za rozwiązanie lepsze pod względem relacji koszt/efekt niż zakup THAAD lub obu systemów.

Natomiast według ostatnich doniesień Asahi Shimbun w projekcie przyszłorocznego budżetu znalazło się 718 milionów dolarów na lądową wersję Aegis i aż 900 milionów dolarów na zakup systemu THAAD. Dziennik twierdzi, że już w przyszłym miesiącu rozpocznie działalność komisja kierowana przez wiceministra obrony Kenjiego Wakamiyę, która będzie nadzorować wdrażanie Aegis Ashore.

(asahi.com)

Ralph Scott/ Missile Defense Agency