28 listopada do bazy lotniczej Luke w stanie Arizona przybył pierwszy F-35A Lightning II przeznaczony dla japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Jest to zarazem pierwszy egzemplarz, który trafi do odbiorcy zagranicznego w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).

Maszynę przywitała międzynarodowa delegacja, obejmująca przedstawicieli 944. Skrzydła Myśliwskiego i 56. Skrzydła Myśliwskiego US Air Force oraz Lockheeda Martina i Sił Samoobrony. – Przybycie pierwszego japońskiego F-35A to kolejny ważny krok w bliskich stosunkach między naszymi narodami i początek szkolenia elitarnego zespołu pilotów i mechaników Sił Samoobrony – mówił podpułkownik Sean Holahan, dowódca 2. Oddziału 944. Grupy Operacyjnej.

W ciągu najbliższych lat w bazie Luke szkolili się będą piloci z trzech państw kupujących Lightningi II w ramach FMS (Izraela, Japonii, Korei Południowej) oraz z państw partnerskich programu F-35: Australii (zobacz też: Australia nie ma alternatywy dla F-35), Danii, Holandii, Kanady, Norwegii, Turcji i Włoch. W przypadku Kanady kwestią otwartą pozostaje wszakże sam zakup maszyn tego typu (zobacz też: Kanada kupi 18 F/A-18E/F i rozpisze nowy przetarg na myśliwce).

(af.mil; fot. US Air Force / Tech. Sgt. Louis Vega Jr.)

US Air Force / Tech. Sgt. Louis Vega Jr.