Japonia dołączyła do prac nad radarem AN/SPY-6 przeznaczonym dla systemu Aegis. Amerykańsko-japońska współpraca oficjalnie jest „częścią wysiłków w celu udoskonalenia zdolności obronnych”.

Prace nad nowym radarem ruszyły formalnie w roku 2013. Po raz pierwszy o udanym teście docelowej wersji AN/SPY-6(V) US Navy poinformowała w październiku 2017 roku. Optymalizowany pod kątem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, w tym wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych, radar ma wejść na wyposażenie niszczycieli typu Arleigh Burke Flight III.

Nie wiadomo, jaki dokładnie jest wkład Japończyków ani kiedy dołączyli do prac. W oficjalnych komunikatach podkreśla się, że AN/SPY-6 ma zostać przystosowany do wykrywania i śledzenia pocisków hipersonicznych, intensywnie rozwijanych przez Rosję i Chiny. Na podobny krok zdecydował się już Saab, który w ubiegłym roku przedstawił wersję radaru Sea Giraffe z trybem wykrywania i śledzenia pocisków hipersonicznych.

Obecnie nie wiadomo także, które japońskie okręty miałyby otrzymać AN/SPY-6. Oprócz wersji dla niszczycieli powstaje także pomniejszona wersja o mniejszych zdolnościach Enterprise Air Surveillance Radar (EASR), która trafi na pokłady amerykańskich fregat FFG(X). Można przypuszczać, że EASR otrzymają japońskie fregaty 30FFM.

Zobacz też: US Navy nadal poszukuje następcy krążowników

(asiatimes.com, kyodonews.net)

US Navy / Ensign Joseph Pfaff