Japoński rząd skierował pod obrady parlamentu ustawę zezwalającą siłom zbrojnym na przekazywanie używanego uzbrojenia innym państwom za darmo lub na sprzedaż po niskiej cenie. Rząd chciałby odstępować to używane uzbrojenie głownie państwom uczestniczącym w Stowarzyszeniu Państw Azji Południowo-Wschodniej, w tym Filipinom i Wietnamowi, które toczą z Chinami spór o wody Morza Południowochińskiego.

Celem Japończyków jest zacieśnienie współpracy wojskowej z tymi państwami. Obecnie artykuł dziewiąty ustawy o finansach publicznych, która określa między innymi sposób obchodzenia się w mieniem państwowym, zabrania przekazywania takiego mienia za darmo lub zbyt taniej sprzedaży. W ustawie jest zapisanie, że mienie państwowe nie może być sprzedawane bez uzyskania uczciwej zapłaty. Wniesiona przez rząd propozycja poprawki uczyni w artykule dziewiątym wyjątek dla używanego sprzętu należącego do Sił Samoobrony.

Japonia od kilku lat liberalizuje prawo dotyczące eksportu uzbrojenia. Przyjęta w 2014 roku ustawa zniosła większość ograniczeń w eksporcie japońskiej broni, ale nie obejmowała uzbrojenia używanego, które podlegało pod wspominaną ustawę o finansach publicznych. W ubiegłym roku Japonia chciała wydzierżawić Filipinom samoloty treningowe TC-90, ale kraj ten stać było jedynie na niewielka zapłatę. Ostatecznie dogadano się i Filipiny pozyskają od Japonii pięć samolotów.

Zobacz też: Japonia obiecuje Wietnamowi patrolowce

(defenseworld.net)