Japońskie Lądowe Siły Samoobrony rozpoczęły budowę nowej stacji radarowej mającej dozorować działania Chin na spornych obszarach. Na ceremonii wmurowania kamienia węgielnego był obecny minister obrony Itsunori Onodera.

Na lokalizację instalacji wybrano Yonaguni, najdalej na zachód wysuniętą japońską wyspę. Yonaguni jest położona 150 kilometrów na południe od będących przedmiotem sporu z Chinami i Tajwanem wysp Senkaku/Diaoyu. Prace budowlane mają trwać najpóźniej do końca marca 2016 roku. W skład obsady stacji wejdzie 150 żołnierzy. Głównym zadaniem radaru będzie obserwacja ruchów chińskich samolotów wokół Senkaku/Diaoyu i spornych obszarów na Morzu Wschodniochińskim. Minister Onodera stwierdził także, iż zadaniem nowej jednostki będzie wypełnienie luki w obecności sił samoobrony na południowo-zachodnich rubieżach kraju.

W trakcie ceremonii doszło do przepychanek z grupą mieszkańców wyspy przeciwnych pojawieniu się wojska. Ich zdaniem budowany radar uczyni z Yonaguni potencjalny cel chińskiego ataku. Wyspę zamieszkuje około 1500 ludzi. W zeszłorocznych wyborach lokalnych reelekcję wywalczył kandydat opowiadający się za budową instalacji wojskowych.

(kyodonews.jp)