Japoński rząd zaaprobował w czwartek decyzję o rozwoju i eksporcie przez japońskie firmy elementów systemu Aegis. Wymienione części odpowiadają między innymi za przechwytywanie pocisków balistycznych.

Mitsubishi ma dostarczać oprogramowania dla stanowiska dowodzenia, zaś Fujitsu części tabletów. Japońskie komponenty zostały ocenione przez Pentagon, jako tańsze i posiadające lepsze parametry niż amerykańskie odpowiedniki i wskazane do wykorzystania przez siły zbrojne USA. Opracowane w Japonii oprogramowanie zostanie włączone do prowadzonego przez departament obrony systemu serwisowania, a tym samy stanie się dostępne  Australii, Norwegii, Hiszpanii i Korei Południowej, których floty także posiadają niszczyciele z systemem Aegis.

Japończycy już wcześniej wprowadzali swoje modyfikacje do systemu, nie zyskiwały one jednak akceptacji Pentagonu. Japońskie Morskie Siły Samoobrony posiadają obecnie sześć niszczycieli z systemem Aegis. W ostatnich dniach Tokio autoryzowało rozpoczęcie prac nad kolejną parą. Pierwszy okręt ma zostać zamówiony w najbliższych miesiącach, drugi w roku budżetowym 2018.

(kyodonews.jp, U.S. Navy photo/ Michael A. Lantron)