W związku z incydentem, do którego doszło przed paroma dniami, japońskie ministerstwo obrony wydało oficjalne oświadczenie. Tokio poinformowało opinię publiczną, że rankiem 15 lutego załoga samolotu patrolowego P-3C Orion Morskich Sił Samoobrony wykryła niezidentyfikowany okręt podwodny pozostający w zanurzeniu w morskim pasie przyległym w pobliżu grupy wysp Cuszima, należących do japońskiej prefektury Nagasaki, położonych w Cieśninie Koreańskiej, łączącej Morze Wschodniochińskie i Morze Żółte z Morzem Japońskim.

Obecność niezidentyfikowanej jednostki potwierdziła załoga niszczyciela rakietowego Asagiri. Obiekt znajdował się na południowy wschód od Cuszimy i zmierzał w kierunku południowo-zachodnim z Morza Japońskiego ku Morzu Wschodniochińskiemu. Następnie przemieścił się przez Cieśninę Cuszimską, znajdując się pod stałą obserwacją załogi Asagiriego, i wypłynął na Morze Wschodniochińskie. Japońskiemu niszczycielowi cały czas towarzyszył P-3C, monitorujący sytuację z powietrza.

To nie pierwszy incydent tego typu w tym regionie. W latach 2013–2014 Morskie Siły Samoobrony co najmniej trzy razy wykrywały niezidentyfikowane okręty podwodne w strefie przyległej wód oblewających południową część Okinawy.

Strefa przyległa lub morski pas przyległy to obszar przylegający do zewnętrznej granicy morza terytorialnego. Rozciąga się na dwadzieścia cztery mile morskie od linii podstawowych, od których wyznacza się szerokość morza terytorialnego. Zgodnie z artykułem 33. Konwencji Narodów Zjednoczonych o prawie morza w strefie przyległej państwo nadbrzeżne może wykonywać kontrolę konieczną w celu egzekwowania dwóch istotnych założeń. Po pierwsze: zapobiegania naruszaniu przepisów jego prawa na jego terytorium lub morzu terytorialnym. Po drugie: karania dokonanych na jego terytorium lub morzu terytorialnym naruszeń przepisów.

(navyrecognition.com; na zdjęciu japoński P-3C Orion, fot. Ken H / @chippyho, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0)

Ken H / @chippyho, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0