Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony ogłosiły, że przyślą jeden samolot na pokazy lotnicze Royal International Air Tattoo, które odbędą się w dniach 7 i 8 lipca. Na wystawie statycznej w bazie RAF Fairford w hrabstwie Gloucestershire zaprezentuje się latający tankowiec KC-767J.

Wizyta jest absolutnie bezprecedensowa z dwu powodów. Po pierwsze: nigdy dotąd żaden japoński samolot nie przybył do Wielkiej Brytanii z okazji innej niż wizyta na szczeblu państwowym. Po drugie i ważniejsze: Japonia po raz pierwszy zaprezentuje swój samolot na pokazach lotniczych na Starym Kontynencie. Ambasada Japonii w Wielkiej Brytanii przyznaje, że decyzja o udziale w RIAT ma być symbolicznym gestem przyjaźni z okazji ocieplenia stosunków, zwłaszcza w dziedzinie obronności, między Londynem a Tokio.

Maszyna – jedna z czterech tego typu w barwach Powietrznych Sił Samoobrony – przybędzie do Anglii z międzylądowaniem w bazie Elmendorf na Alasce. Oprócz dwunastoosobowej załogi przywiezie też dwudziestosześcioosobowy zespół doboszów, który zagra dla widzów RIAT-u.

(airtatoo.com)