Japońska piechota morska bierze w manewrach prowadzonych wspólnie z siłami Stanów Zjednoczonych i Filipin. Po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej japońskie pojazdy pancerne pojawiły się na terenie obcego państwa.

W prowadzonych w San Antonio manewrach bierze udział łącznie osiemdziesięciu żołnierzy i cztery amfibie AAV7 ze składu Suiriku kidō-dan (Amfibijnych Sił Szybkiego Reagowania). Główna część ćwiczeń obejmowała desant morski i odbijanie terytorium Filipin z rąk terrorystów. W scenariuszu uczestniczyło pięćdziesięciu Japończyków wraz z amfibiami. Uczestniczyli oni w drugiej fali desantu, zapewniając pomoc medyczną oddziałom amerykańskim i filipińskim.

Oficjalnie ćwiczenia „Kamandag” (jad) oficjalnie mają charakter antyterrorystyczny, ale ich lokalizacja sugeruje coś innego. Baza filipińskiej marynarki wojennej San Antonio w prowincji Zambales położona jest nad Morzem Południowochińskim, dokładnie 250 kilometrów od spornej z Chinami Scarborough Shoal.

W trakcie manewru doszło do nieszczęśliwego wypadku drogowego w pobliżu zatoki Subic. W wypadku prowadzonego przez filipińskiego żołnierza ciężkiego pojazdu zginął japoński sierżant, a inny członek Lądowych Sił Samoobrony doznał obrażeń.

Zobacz też: Filipiny największym odbiorcą japońskiej pomocy wojskowej

(globalnation.inquirer.net, kyodonews.net)

US Marine Corps / Lance Cpl. Amy Phan