Lockheed Martin poinformował, że uzyskał zgodę amerykańskich sił zbrojnych na rozpoczęcie produkcji małoseryjnej pocisku JAGM. Joint Ait to Ground Missile zastąpi w amerykańskim arsenale pociski AGM-114 Hellfire.

JAGM będzie mógł być wystrzeliwany ze wszystkich platform, które obecnie wykorzystują AGM-114. Pocisk wyposażony jest w głowicę naprowadzającą pracującą w dwóch trybach – z półaktywnym zaprowadzaniem laserowym lub za pomocą radaru milimetrowego. Dzięki temu może zwalczać stałe i ruchome cele na lądzie i wodzie w każdych warunkach atmosferycznych.

W ciągu ostatnich miesięcy przeprowadzono dziesięć lotów próbnych z pociskami. W czasie dwuletniej fazy rozwoju JAGM przetestowano i certyfikowano do użycia na śmigłowcach szturmowych AH-64E i AH-1Z. W przyszłości dojdą do tego kolejne platformy w tym pojazdy bezzałogowe. Wstępna gotowość operacyjna jest planowana na 2019 rok.

Od strony sprzętowej w dotychczasowych próbach pocisk uzyskał dziewięćdziesięciopięcioprocentową sprawność, ale nadal pojawiają się usterki oprogramowania. W czasie testów dwa pociski minęły swoje cele, a spośród osiemnastu pocisków wystrzelonych z AH-64E w czterech nie eksplodowała głowica.

Zobacz też: Jaka będzie przyszłość amerykańskich śmigłowców?

(defensenews.com)

Tad Browning, US Army Operational Test Command Public Affairs