Niemiecka flota samolotów transportowych Airbus A400M zostanie wkrótce wyposażona w system samoobrony przed pociskami przeciwlotniczymi naprowadzanymi na podczerwień. Maszyny zostaną wyposażone w kompleks J-MUSIC opracowany przez izraelski Elbit.

J-MUSIC (MUlti-Spectral Infrared Countermeasure) dołączy do systemów samoobrony już obecnych w A400M. Każdy płatowiec otrzyma trzy głowice systemu: jedną pod kadłubem w jego przedniej części i dwie po bokach kadłuba bliżej ogona.

System jest przeznaczony do ochrony samolotów przed pociskami z przenośnych zestawów przeciwlotniczych, takich jak Stinger czy Igła, poprzez zakłócanie – za pomocą wiązki lasera – działania ich głowic śledzących. Istnieje także pokrewna wersja C-MUSIC przeznaczona dla samolotów VIP-owskich.

Plan integracji samolotów z J-MUSIC ogłosił Airbus podczas targów lotniczych w Le Bourget. Koncern otrzymał zlecenie na integrację i certyfikację systemu od Urzędu Federalnego do spraw Wyposażenia, Technik Informatycznych i Wsparcia Eksploatacji Bundeswehry (BAAINBw). Pośrednikiem w dostawie będzie z kolei Diehl Defence.

Wartość umowy podpisanej z Elbitem to 73 miliony dolarów. Jej realizacja potrwa cztery lata.

Zobacz też: Indie: System samoobrony LAIRCM dla rządowych Boeingów 777

(flightglobal.com, janes.com)

Julian Herzog, Creative Commons Attribution 4.0 International