Z okazji zbliżającego się chińskiego Nowego Roku Siły Powietrzne Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej upubliczniły kolejne nagranie z J-20 w roli głównej. Najnowocześniejszy chiński myśliwiec występuje w jednej formacji z J-16 i J-10C.

Wszystkie myśliwce należą do 3. Dywizji Myśliwskiej imienia Wang Haia, a widoczne w materiale formacje miały zostać sfilmowane podczas licznych ćwiczeń prowadzonych od roku 2018. Chińskie lotnictwo szuka sposobów na jak najskuteczniejsze wykorzystanie w walce zalet J-20, J-16 i J-10C, nazywanych „trzema muszkieterami nieba”.

Pierwsza ujawniona taktyka zakłada odwrócenie uwagi przeciwnika przez J-16. Myśliwce te jednocześnie mogłyby wskazywać cele dla J-20, które wykorzystując swoją ograniczoną wykrywalność, atakowałyby z zaskoczenia. W ostatniej fazie do walki włączałyby się J-10C. Maszyny tego typu wyposażone są w układ sterowania wektorem ciągu, toteż miałyby za zadanie wciągnąć rozbitą formację przeciwnika w walkę manewrową.

Drugi wariant jest od dłuższego czasu omawiany przez Amerykanów i budzi ich największe obawy. Wyposażone w pociski powietrze-powietrze dalekiego zasięgu J-20 miałyby za zadanie likwidację wrogich samolotów wczesnego ostrzegania i latających cystern. Tym sposobem torowałyby drogę J-10C, walczącym o panowanie w powietrzu, i atakującym cele naziemne J-16.

Zobacz też: US Air Force myśli o następcy dla F-22 i F-35

(ecns.cn)

神翼大帝, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International