W ostatnim czasie ukazuje się coraz więcej informacji, że ruszyły prace nad pokładową wersją myśliwca Chengdu J-20. Pokrywa się to z doniesieniami o lotniskowcu typu 002.

Początkowo J-20 skreślano jako potencjalny myśliwiec pokładowy ze względu na duże rozmiary samolotu. W tej roli widziano raczej zdecydowanie mniejszego J-31. W minionych tygodniach pojawiało się jednak coraz więcej informacji, że zwycięzcą rywalizacji został właśnie J-20. Ukazały się także grafiki przedstawiające myśliwiec z Changdu wyposażony w hak do lądowania.

Nieco wcześniej w pekińskim muzeum wojska pojawił się model przyszłościowego lotniskowca o napędzie nuklearnym. Wśród widocznego wyposażenia widać także J-20. Wreszcie w połowie sierpnia tego roku anonimowe źródło z szanghajskiej stoczni Jiangnan powiadomiło o rozpoczęciu 29 czerwca cięcia blach pod lotniskowiec typu 002. Informacji towarzyszyły rysunki, a na jednym z nich widać proponowany sposób parkowania samolotów w hangarze. Ilustracja przedstawia J-20 ze złożonymi skrzydłami.

(eastpendulum.com)

V587wiki, na licencji Creative Commons CC0 1.0 Universal Public Domain Dedication