Przebudowa japońskich niszczycieli śmigłowcowych typu Izumo, mająca przystosować okręty do obsługi myśliwców wielozadaniowych F-35B Lightning II, nie obejmuje wyposażenia ich w skocznie startowe. Prace modernizacyjne na pierwszym z okrętów ruszyły w czerwcu tego roku.

Jak poinformował serwis Janes rzecznik Morskich Sił Samoobrony dziobowa część pokładu lotniczego, mająca obecnie kształt trapezu, zostanie jednak zastąpiona nową – kwadratową, wzorowaną na amerykańskich śmigłowcowcach typu America. Taki układ pozwoli ograniczyć turbulencje powstające w trakcie startów F-35 i przeprowadzać operacje lotnicze w bezpiecznej odległości od wysepki.

Rzecznik potwierdził również wcześniejsze doniesienia o harmonogramie prac na Izumo i bliźniaczej Kadze. Przebudowa jest podzielona na dwa etapy, pokrywające się z zaplanowanymi remontami okrętów. Pozwoli to na pełen powrót Izumo do służby w roku 2025 lub na początku 2026, co powinno się pokryć z terminem dostaw pierwszych F-35B do Japonii.

Spekulacje na temat możliwości wyposażenia największych japońskich niszczycieli śmigłowcowych w skocznie startowe, takie jak na lotniskowcach brytyjskiej i rosyjskiej konstrukcji, krążyły bardzo długo, zawsze podchodzono do nich jednak z dużą ostrożnością. Jako ciekawostkę można podać fakt, że w marcu 2018 roku uznana japońska firma modelarska Tamiya wypuściła na rynek model (w skali 1:700) fikcyjnego okrętu typu Izumo poddanego takiej właśnie modyfikacji.

Zobacz też: Tajwan zbada możliwości użycia mobilnych skoczni startowych

(janes.com)

Japan Maritime Self-Defense Force