Wojska lotnicze Izraela po raz pierwszy w historii odbędą ćwiczenia z niemieckim lotnictwem prowadzone na terytorium naszego zachodniego sąsiada. Rozpoczynające się dziś manewry pod kryptonimem „Blue Wings 2020” będą zarazem jedynymi w tym roku ćwiczeniami Chel ha-Awir poza granicami Izraela, co jest oczywiście skutkiem pandemii COVID-19.

„Blue Wings 2020” potrwają dwa tygodnie. W ich trakcie Izraelczycy będą współpracować głównie z niemiecką Luftwaffe, ale także z lotnikami innych krajów członkowskich NATO w ramach cyklicznych ćwiczeń MAGDay, których poprzednia edycja odbyła się w czerwcu. MAGDay (nazwanych od Multinational Air Group – wielonarodowa grupa lotnicza) organizowane są cztery razy w roku i trwają cztery dni. Pierwsze dwa to faza planowania, drugie dwa – faza wykonywania zadań.

Izraelczycy delegowali na „Blue Wings 2020” sześć myśliwców F-16C/D Barak (piorun), dwa samoloty dowodzenia Gulfstream G550 Ejtam (orzeł bielik) i dwa samoloty transportowe Boeing 707 Re’em (biblijne zwierzę podobne do tura). Wszystkie one będą stacjonowały w bazie Nörvenich w pobliżu granicy z Belgią. Nörvenich to baza Taktisches Luftwaffengeschwader 31 „Boelcke”, wyposażonej w Eurofightery Typhoony.

Niemiecko-izraelskie ćwiczenia mają mieć wymiar nie tylko czysto wojskowy i polityczny, ale także symboliczny. Piloci z obu krajów wykonają przelot nad niemieckim obozem koncentracyjnym Dachau i nad Fürstenfeldbruck koło Monachium. Upamiętnią w ten sposób ofiary Zagłady i ataku terrorystycznego na izraelskich sportowców podczas igrzysk olimpijskich w 1972 roku. W przelocie mają wziąć udział jeden Ejtam (pilotowany wspólnie przez dowódców wojsk lotniczych obu krajów: Amikama Norkina i Inga Gerhartza), kilka Baraków i dwa niemieckie Eurofightery.

Ostateczna decyzja w tej sprawie najprawdopodobniej jeszcze nie zapadła, gdyż izraelskie media podają sprzeczne informacje na temat tego, czy do przelotu dojdzie. Wiadomo jednak, iż personel Chel ha-Awir weźmie udział w uroczystości w samym Dachau, w której uczestniczyć będzie także minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer.

– Te ćwiczenia mają najwyższe znaczenie strategiczne i ogromny wpływ na siły powietrzne, Siły Obronne Izraela i państwo Izrael – napisano w komunikacie ministerstwa obrony. – Współpraca izraelsko-niemiecka i przybycie izraelskich samolotów na terytorium Niemiec to wydarzenie o znaczeniu historycznym.

„Blue Wings 2020” to kolejny przykład postępującej izraelsko-niemieckiej współpracy militarnej. Niedawno poinformowano o pierwszym locie zamówionego przez stronę niemiecką izraelskiego bezzałogowca Herona TP. Berlin zdecydował się na leasing dziesięciu maszyn tego typu, aby wesprzeć swoje kontyngenty wojskowe w Mali i Pakistanie.

Aktualizacja (14.32): Izraelczycy niedawno wylądowali w Nörvenich. Fotograf Frank Noort udostępnił poniższe zdjęcia.

Aktualizacja (15.44): A tu jeszcze zdjęcia udostępnione przez Bundeswehrę.

Zobacz też: COVID-19: Walka wywiadów o respiratory

(timesofisrael.com, jpost.com)

Aldo Bidini, GNU Free Documentation License, Version 1.2