Dowódca niemieckich sił powietrznych generał broni Ingo Gerhartz odbył wizytę w Izraelu i spotkał się ze swoim odpowiednikiem z izraelskich sił powietrznych – generałem dywizji Amikamem Norkinem. Niemiecka delegacja wizytowała dowództwo izraelskich sił powietrznych oraz bazy Tel Nof i Newatim, gdzie stacjonują F-35I.

Wizyta niemieckiego dowódcy koncentrowała się na zacieśnianiu więzi bazujących na wielu dwustronnych programach oraz określeniu nowych obszarów do współpracy w przyszłości, jak również budowaniu osobistych relacji interpersonalnych z izraelskimi dowódcami. Siły powietrzne obu państw współpracują od wielu lat. Najnowszymi przykładami kooperacji jest wymiana załóg śmigłowców transportowych CH-53, wymiana załóg samolotów myśliwskich, wspólna grupa badawcza poświęcona obronie przeciwlotniczej czy udział niemieckiego lotnictwa w izraelskich manewrach „Blue Flag 2017” i przygotowanie do udziału w przyszłorocznej edycji tych ćwiczeń.

Zarówno niemieckie, jak i izraelskie siły powietrzne przygotowują się do zastąpienia śmigłowców CH-53. W obu przypadkach kandydatami są amerykańskie CH-53K i CH-47. Dwustronne rozmowy i wymiana załóg sprzyjają wymianie doświadczeń i wyrobieniu zdania na temat wyboru przyszłych śmigłowców. Dodatkowo niemieckie załogi ćwiczą w Izraelu działania śmigłowców w warunkach pustynnych, z kolei Izraelczycy w Niemczech trenują loty w warunkach górskich.

Zobacz też: Adir. F-35I-nny niż wszystkie

(iaf.org.il)

Itayba, CC Attribution-Share Alike 3.0 Unported