Indie podpisały już lub podpiszą wkrótce kilka dużych kontraktów zbrojeniowych z Izraelem. Ich łączna wartość jest oceniana na trzy miliardy dolarów.

W ostatnich dniach oprócz kontraktu na systemy elektroniczne dla samolotów wczesnego ostrzegania ogłoszona jeszcze umowę na zakup uzbrojenia lotniczego. Chodzi tutaj o 250 bomb kierowanych Spice 2000 oraz 164 zasobniki celownicze Litening 4. Te ostatnie mają zostać zintegrowane z samolotami Su-30MKI oraz Jaguar.

W finalnej fazie znajdują się negocjacje w sprawie zakupu pocisków przeciwpancernych Spike oraz dalszego rozwoju systemu przeciwlotniczego średniego zasięgu MRSAM. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Indie chcą kupić 321 wyrzutni oraz 8356 pocisków Spike. Końca zdaje się wreszcie zbliżać epopeja systemu MRSAM. Wspólne prace nad pociskiem przeciwlotniczym trwają już kilka lat i obfitowały w liczne zwroty akcji. Indyjskie rodzaje wojsk doszły wreszcie do konsensusu: prowadzony przez armię program MRSAM zostanie skoordynowany z analogicznym programem systemu dla marynarki wojennej i lotnictwa, prowadzonym przez DRDO i IAI, a bazującym na pociskach rodziny Barak.

(armyrecognition.com, fot. US Army photo/ SGT Christina M. Dion)