Izraelskie przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej i agencja izraelskiego ministerstwa obrony do spraw eksportu uzbrojenia SIBAT wezmą udział w rozpoczynających się 21 lutego targach International Defence Exhibition and Conference (IDEX) w Abu Zabi. Jest to kolejny krok na drodze do normalizacji stosunków ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi po nawiązaniu przez oba państwa stosunków dyplomatycznych. Odbywające się co dwa lata targi IDEX są największym wydarzeniem tego typu na Bliskim Wschodzie.

Ponadto targi odwiedzi oficjalna delegacja izraelska, być może nawet z ministrem obrony na czele. To, czy Benny Ganc będzie mógł wziąć udział w targach IDEX, będzie jednak zależało od premiera Binjamina Netanjahu. Zabronił on swoim ministrom odbywać delegacje do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Bahrajnu, który również uznał Izrael, zanim on sam odwiedzi te kraje.Na targach stoiska będą miały Israel Aerospace Industries, Elbit Systems i Rafael Advanced Defense Systems. Uzyskały one pozwolenia od ministerstwa obrony na pokazanie wybranych typów uzbrojenia. Osobną kwestia jest możliwość rzeczywistej sprzedaży broni przez firmy izraelskie do państw regionu Zatoki Perskiej. Rozmowy na ten temat ciągle się toczą.

Izraelskie przedsiębiorstwa już wcześniej sprzedawały pewne rodzaje wyposażenia wojskowego do tych państw, ale ze względu na skomplikowane uwarunkowania geopolityczne transakcje te utrzymywano w tajemnicy i realizowano przez pośredników z państw trzecich. Wiadomo, że swoje produkty do Zjednoczonych Emiratów Arabskich sprzedawały między innymi spółki Aeronautics czy Logic Industries. Dodatkowym obwarowaniem było to, że jedynie Izraelczycy posiadający również obywatelstwo jakiegoś innego państwa mieli pozwolenie, aby latać do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, na przykład w celu realizacji szkoleń. Nawiązanie stosunków dyplomatycznych pozwoli na rezygnację z pośredników.Doniesienia o możliwości sprzedaży izraelskiego uzbrojenia do państw arabskich pojawiły się już jesienią 2020 roku. Wśród najbardziej popularnych typów uzbrojenia wskazuje się aktywne systemy ochrony pojazdu Trophy i systemy przeciwlotnicze Żelazna Kopuła. Kilka państw Zatoki Perskiej wyraziło wstępne zainteresowanie zakupem systemów obrony przeciwrakietowej od Izraela, a także innego sprzętu wojskowego do ochrony instalacji naftowych.

Według źródeł kontakty są dopiero na wstępnym etapie. Kraje arabskie należą jednak do największych importerów broni na świecie i producenci z pewnością zabiegać będą o przyszłe zamówienia.

Wyrzutnia pocisków rakietowych systemu Żelazna Kopuła.
(NatanFlayer, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

Jeżeli dojdzie do złożenia oficjalnych propozycji handlowych, trzy osoby będą musiały zdecydować, jak zareagować – premier Binjamin Netanjahu, minister obrony Benny Ganc i minister spraw zagranicznych Gabi Aszkenazi. Proces decyzyjny nie będzie jednak sprawą prostą. Będzie wymagał zważenia korzyści w postaci miliardów szekli i ryzyka związanego z wyciekiem informacji o systemach uzbrojenia do wrogów Izraela. Dodatkowo – w wielu przypadkach – zachodzić będzie konieczność uzgodnienia stanowiska ze Stanami Zjednoczonymi. Dotyczyć to będzie uzbrojenia, które powstało przy wykorzystaniu elementów produkcji amerykańskiej.Targi IDEX odbywają się w centrum wystawienniczym Abu Dhabi National Exhibition Centre i trwają pięć dni. W poprzedniej edycji targów wzięło udział ponad 1000 wystawców z sześćdziesięciu państw, a liczba odwiedzających przekroczyła 100 tysięcy. To działo się jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Tegoroczna edycja na pewno będzie mniejsza. Należy za to podkreślić, że w odróżnieniu od wielu innych podobnych wydarzeń, które całkowicie odwołano, targi IDEX w ogóle się odbędą. Co więcej, władze Abu Zabi zdecydowały, że uczestniczy targów – wystawcy i goście – zostaną zwolnieni z dziesięciodniowej kwarantanny, która jest obowiązkowa dla wszystkich przyjeżdżających do tego państwa.

W ramach rewanżu nieokreślona jeszcze liczba przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej z regionu Zatoki Perskiej weźmie udział w izraelskich targach wojskowych Israel Defence Exhibition (ISDEF). Jeśli sytuacja zdrowotna nie ulegnie pogorszeniu, targi odbędą się w czerwcu.

Zobacz też: Gotowość operacyjna białoruskich Su-30SM

(calcalistech.com)

Maciej Hypś, Konflikty.pl