Podczas zorganizowanej w Londynie konferencji poświęconej artylerii i jej przyszłości (Future Artillery Conference) generał brygady Benny Mehr powiedział, że Siły Obronne Izraela zaakceptowały i można uznać, że formalnie przyjęły do służby zestaw kierowania Top Gun dla pocisków artyleryjskich. System uzyska gotowość do 2019 roku, zaś do izraelskich wojsk lądowych trafi 5 tysięcy sztuk. Koszt jednostkowy wynosi 20 tysięcy dolarów.

Produkowany przez Israel Aerospace Industries (IAI) Top Gun, spełniający również funkcję zapalnika, jest dodatkowym urządzeniem przyłączanym do standardowych pocisków artyleryjskim kalibru 155 milimetrów, dzięki czemu stają się one bronią precyzyjną. System wykorzystuje odbiornik GPS w celu korygowania trajektorii balistycznej pocisku w locie.

Top Gun ma zapewniać trafienie w cel z dokładnością do dziesięciu metrów, zwiększając prawdopodobieństwo zniszczenia celu. Dzięki temu do wykonania misji miałoby być potrzebnych zdecydowanie mniej pocisków, a poza tym być może ograniczeniu uległyby zniszczenia poboczne, w tym straty w ludności cywilnej.

Mehr powiedział również, że Top Gun może również działać w środowisku operacyjnym, gdzie sygnał GPS jest znacznie ograniczony bądź zanikający. Odmówił jednak udzielenia dodatkowych informacji na temat możliwości przeciwdziałania zakłóceniom emitowanym przez inne urządzenia.

Według zapewnień producenta Top Gun jest kompatybilny z każdym typem amunicji kalibru 155 milimetrów. IAI zapewnia, że wkrótce wyprodukuje wersję, która będzie współpracować z pociskami kalibru 122 milimetry.

Zobacz też: Nowy moździerz Elbitu

(janes.com, iai.co.il)