Na stronie internetowej ImageSat International pojawiły się zdjęcia wykonane przez izraelskiego satelitę szpiegowskiego Eros B, który nadzoruje również irański program nuklearny. Widoczne są na nich elementy systemu rakietowego 9K720 Iskander, zdolnego do odpalania pocisków balistycznych uzbrojonych głowice nuklearne na odległość 500 kilometrów.

Na wysokiej rozdzielczości zdjęciach satelitarnych wykonanych 28 grudnia 2016 roku widać prawdopodobnie dwa samochody transportowo-załadowcze 9T250E, które stoją w północno-wschodniej części pasa startowego. Na fotografiach znajdują się również zaznaczone siatki maskujące, które być może wcześniej wykorzystywano do przykrycia elementów systemu Iskander. Z powodu rzęsistych opadów deszczu nieutwardzony obszar bazy lotniczej Humajmim w muhafazie (prowincji) Latakia uległ jednak rozmięknięciu i przypuszcza się, że elementy te zostały przeniesione w bardziej osłonięte miejsce.

Zdjęcia dostarczone przez izraelskiego satelitę potwierdzają szereg domysłów i przypuszczeń, że Rosja ma w Syrii systemy tego typu. Nie są one jednak przekazane w posiadanie siłom zbrojnym prezydenta Baszszara al-Asada, ale utrzymywane pod kontrolą rosyjską. Izraelczycy dostarczyli w tej sprawie kolejnych informacji, bowiem już w marcu ubiegłego roku satelity Airbus Defence and Space zrobiły zdjęcia lotniska w Humajmimie, na którym widać Iskandery.

Zdjęcie satelitarne z bazy lotniczej w Latakii można zobaczyć na stronie internetowej ImageSat International.

Zobacz też: Iskandery dla Armenii nadal wielką niewiadomą

(timesofisrael.com, defenseworld.net)

A.Savin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0, via Wikimedia Commons