Izraelska marynarka wojenna przymierza się do zakupu nowych okrętów patrolowych Super Dwora Mk-III do prowadzenia operacji antyterrorystycznych i wypełniania misji na wodach przybrzeżnych w pobliżu morskiej granicy z Libanem.

Okręty Super Dwora Mk-III dołączą do sześciu zakupionych pod koniec 2004 roku, które pełnią służbę na izraelskich wodach Morza Śródziemnego w pobliżu Strefy Gazy. Nowe okręty zastąpią lub uzupełnią starsze typy patrolowców – Mk-I i Mk-II. Ich zakup jest również częścią planu przezbrojenia, zgodnie z którym zamiast wycofywanych ze służby korwet typu Saar 4 używane będą okręty mniejsze i bardziej efektywne.

Długość okrętu Super Dwora Mk-III to 27,4 metra, a jego wyporność waha się od 58 do 72 ton, zależenie od wyposażenia, które jest dostosowane do wymagań prowadzonych misji. Okręt patrolowy operuje zwykle na płytkich, przybrzeżnych wodach i osiąga prędkości rzędu 50 węzłów (93 km/h). Charakteryzuje się dobrą zwrotnością, dzięki czemu doskonale nadaje się do sprawowania nadzoru nad bezpieczeństwem wzdłuż linii brzegowej. Zwykle obszar działań zamyka się w strefie przybrzeżnej i obejmuje operacje antyterrorystyczne i ewakuację rannych. Okręt jest jednak zdolny do prowadzenia misji w odległości nawet 700 mil morskich (1300 kilometrów) od linii brzegowej. Jego głównym uzbrojeniem jest działko kalibru 25 milimetrów umieszczone na zdalnie sterowanej podstawie do uzbrojenia przeciwlotniczego izraelskiej firmy Rafael.

(defensenews.com)