Jednym z wystawców na tegorocznej edycji targów LAAD w Rio de Janeiro jest izraelska stocznia Israel Shipyards, specjalizująca się w budowie i remontach okrętów i innych jednostek wykorzystywanych przez służby państwowe do zwalczania przestępczości i ratowania życia. Izraelski producent uważa, że w Ameryce Południowej szczególnie dużym zainteresowaniem mogą się cieszyć szybkie łodzie patrolowe serii Szaldag (zimorodek) i okręty patrolowe.

Na targach LAAD 2019 zaprezentowano model Szaldaga Mk II (na zdjęciu). Kadłub jest wykonany z aluminium okrętowego, a napęd stanowią pędniki strumieniowe pozwalające rozpędzić się do 45 węzłów, nawet przy wysokim stanie morza. Łodzie mają się cechować dużą zwrotnością i małym zanurzeniem, pozwalającym na działanie na płytkich akwenach, w tym na rzekach. Cztery łodzie serii Szaldag kupiła już argentyńska Prefectura Naval (łącząca zadania straży wybrzeża i policji wodnej). Producent ma nadzieję na dalszą ekspansję w regionie.

Israel Shipyards prezentuje także swój okręt patrolowy, niemający na razie żadnej nazwy własnej i oferowany wyłącznie pod generyczną nazwą Offshore Patrol Vessel (OPV). Ma to być najbardziej zaawansowana i najbardziej efektywna ekonomicznie jednostka tej klasy dostępna na rynku. Jest przeznaczona do patrolowania wyłącznej strefy ekonomicznej, pól naftowych i gazowych oraz ochrony innych instalacji morskich i brzegowych.

Może być uzbrojony w szeroki wachlarz zdalnie sterowanego stabilizowanego uzbrojenia. Kadłub wykonany jest ze stali, a nadbudówki – z aluminium. Okręt rozwija prędkość 32 węzłów. Konsole sterowania uzbrojeniem i wyposażenie nawigacyjne są zamontowane na mostku, co daje dowódcy możliwość panowania nad całym okrętem z jednego miejsca. Opcjonalna jest możliwość dobudowania do okrętu lądowiska dla śmigłowca.

Israel Shipyards jest również producentem między innymi korwet rakietowych Sa’ar 4, Sa’ar 4.5 (ten typoszereg stał się fundamentem konstrukcji izraelskiego patrolowca) i Sa’ar S-72, holowników oraz statków cywilnych. Wiele okrętów zbudowanych przez stocznię znajduje się w uzbrojeniu izraelskiej marynarki wojennej.

Zobacz też: Nowe działa morskie dla Izraela

(informacja prasowa)

Israel Shipyards