Jak podała 31 lipca izraelska telewizja Hadashot, niedawno doszło do aż trzech przypadków upublicznienia przez żołnierzy Sił Obronnych Izraela fotografii, na których widniały obiekty objęte tajemnicą. Źródło nie ujawnia, kiedy ani na jakich forach internetowych o tematyce militarnej zostały udostępnione zdjęcia. Wiadomo jedynie, że pojawiły się na nich izraelski F-35, czołg i centrum dowodzenia.

Jedna z fotografii, wykonana w schronohangarze bazy lotniczej Newatim na południu kraju, ukazywała myśliwiec F-35I Adir w trakcie podwieszania uzbrojenia. Do tego proces ten odbywał się w obecności przedstawicieli obcego państwa. Drugie ze zdjęć, wykonane przez mechanika oddziałów pancernych na Wzgórzach Golan, przedstawiało „ściśle tajny czołg”. Na trzecim, zrobionym przez marynarza, widać było centrum dowodzenia operacjami „elitarnej jednostki komandosów” izraelskich sił morskich.

Niefortunne zdjęcia wykonano telefonami komórkowymi, a ich autorzy nie uzyskali żadnej zgody na publikację. Oficer wojsk pancernych, któremu dane było zobaczyć fotografie na własne oczy, stwierdził, że zakrawają na szpiegostwo, zaś osoby, które takie materiały udostępniają publicznie, pomagają wrogim państwom. Na wniosek dowództwa sił zbrojnych Izraela zdjęcia zostały usunięte z sieci.

Zobacz też: Rydwany Cahalu. Część druga: Izraelskie Pattony

(i24news.tv, timesofisrael.com; na fot. izraelskie oddziały pancerne na Wzgórzach Golan)

Israel Defense Forces / Michael Shvadron, IDF Spokesperson's Film Unit, Creative Commons Attribution-NonCommercial 2.0 Generic