Rafael Advanced Defence Systems poinformował, że izraelskie ministerstwo obrony zamówiło transzę amunicji krążącej Spike FireFly (oznaczonej lokalnie Maoz). Nie poinformowano, ile dokładnie zestawów trafi do izraelskich wojsk lądowych, ani nie podano harmonogramu dostaw.

Zamówienie poprzedziły testy, które przeprowadzono na przełomie 2019 i 2020 roku. Brali w nich udział żołnierze i przedstawiciele resortu obrony.

Amunicję Spike FireFly opracowały połączone zespoły przedsiębiorstwa Rafael Advanced Defence Systems i ministerstwa obrony. Konstrukcja bazuje na komponentach i technologii znanej z przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike. Taki przenośny zestaw – o masie piętnastu kilogramów – zawiera trzy pociski i moduł sterowania.

Masa amunicji wynosi trzy kilogramy i zawiera głowicę bojową o wagomiarze 350 gramów z ładunkiem dookólnym o wysokiej fragmentacji. Pocisk znajduje się w lekkiej kompozytowej obudowie o wymiarach 8 × 8 × 40 centymetrów. Według producenta ma konstrukcja ma być odporna na uszkodzenia mechaniczne.

Spike FireFly – zawierający również podwójny moduł obserwacyjny i śledzenia celu – obsługiwany jest przez jednego żołnierza za pomocą tabletu (zawierającego intuicyjny interfejs) także odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Operator może sterować pociskiem do momentu uderzenia w cel. Amunicja może być przygotowana do użycia w kilka sekund.

Amunicję tego typu zaprojektowano do walki w obszarach wysoko zurbanizowanych i ataku zza przeszkód (przesłon), co ma ograniczyć niedogodności związane z niską świadomością sytuacyjną. Według producenta FireFly ma umożliwiać precyzyjny atak na małej przestrzeni w dzień i w nocy. Ma emitować niski poziom hałasu i być przez to trudny do wykrycia.

Zasięg amunicji określana jest na 500 metrów w obszarze wysoko zurbanizowanym, zaś w otwartej przestrzeni – do jednego kilometra. Długotrwałość lotu amunicji pozbawionej amunicji to piętnaście minut, a przy zainstalowaniu dodatkowej baterii – trzydzieści minut. Maksymalna prędkość FireFly’a wynosi 60 kilometrów na godzinę w przypadku wypełniania zadań w zakresie obserwacji.

Zobacz też: Izrael: Osiem F-16 uszkodzonych po ulewie

(janes.com, materiały prasowe Rafaela)

Rafael Advanced Defense Systems