Izraelskie Siły Powietrzne są zainteresowane zakupem sześciu wielozadaniowych samolotów Bell-Boeing V-22 Osprey. Stany Zjednoczone już w kwietniu tego roku zapowiedziały, że są skłonne sprzedać Ospreye Izraelowi, który w ten sposób stałby się pierwszym eksportowym użytkownikiem tych maszyn.

Szef Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, Chuck Hagel, ogłosił, że kontrakt z Izraelem to historyczny moment dla wojskowej współpracy między tymi państwami, a sam zakup wielozadaniowych samolotów Bell-Boeing V-22 Osprey znacznie wpłynie na możliwości operacyjne izraelskich służb specjalnych. Zakupione maszyny będą w pełni zgodne z wymogami narzuconymi przez Siły Obronne Izraela (IDF) oraz izraelską elektroniką lotniczą.

Bell-Boeing V-22 Osprey to amerykańskie samoloty transportowo-desantowe o zdolności do pionowego startu i lądowania. Dzięki większemu zasięgowi i prędkości są lepiej przystosowane do akcji desantowych niż typowe śmigłowce transportowe. Oficjalnie maszyny V-22 Osprey weszły do regularnej służby w 2007 roku, a chrzest bojowy przeszły w Iraku, służąc w ramach Korpusu Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych (USMC).

(janes.com)